Диагноза
Признаци за възможното наличие на меланом се обхващат от акронима ABCDE 1,2, където:
A е наличие на асиметричност
D е диаметър > 6 мм
B e неправилна граница (irregular border)
Е за променящ се във времето (evolving over time) по отношение на размера, формата, поява на нови симптоми (напр, сърбеж, болезненост), промяна на повърхност (например, кървене), или в нюансите на цвета. В зависимост от първичнатаа оценка, водена от тези признаци, по преценка на лекаря може да се предприемат стъпки за получаване на конкретна диагноза.
C е наличие на различно оцветяване (variability in color)
Ексцизионна биопсия: златният стандарт при диагностиката на меланома 1,2
Най-надеждният метод за диагностициране на подозрителни кожни лезии е ексцизионната биопсия. Тази техника включва отстраняване на цялата лезия заедно с малък участък от нормалната кожа (обикновено 1-3 mm), за да се осигури пълно изрязване. Изключително важно е да се избягва прерязването на лезията, тъй като това може да компрометира точността на диагнозата. Могат да се извършат няколко вида биопсии в зависимост от местоположението и размера на лезията:
- Фузиформена (елиптична) ексцизионна биопсия: това е най-често срещаната форма на ексцизионна биопсия
- Пънч биопсия: подходяща за малки лезии
- Биопсия с дълбоко бръснене: Използва се, когато другите методи са непрактични
- Инцизионна (частична) биопсия: Прилага се в специфични ситуации, например при лезии по лицето или пръстите, или при много големи лезии
Дълбочината на лезията е решаващ фактор за определяне на стадия и прогнозата на меланома, поради което е важно биопсията да обхваща цялата дебелина на лезията.
След биопсията се извършва подробно хистопатологично изследване. Този анализ включва внимателно разглеждане на атипичните меланоцити. При хистопатологичния анализ се установяват негативни прогностични характеристики, като например:
- Повишена дълбочина по Breslow: това е дебелината на меланома, измерена от stratum granulosum до най-дълбоката туморна клетка; ключов показател за риска от метастазиране
- Улцерация /разязвяване/: наличието на улцерация в лезията също е рискова. характеристика
- Висока митотична честота: наличието на много деления е сигнал за по-агресивен тумор
В определени случаи се използва имунохистохимия. Това е особено полезно при атипични лезии, за потвърждаване на диагнозата чрез изследване на специфични маркери като s100 или в случаи на метастатично заболяване за определяне на подходящи възможности за лечение (напр. изследване за мутации на BRAF).
Вие сте медицински специалист? Регистрирайте се и разберете повече за нашите продукти!
Биопсия на сентинелен лимфен възел 1,2
Това е процедура, използвана за определяне дали меланомът се е разпространил в близките лимфни възли. Препоръчва се при:
- Меланоми с дълбочина, по-голяма от 1 mm (може да бъде обмислена и при меланоми с дълбочина между 0,8 и 1,0 mm)
- Меланоми с дълбочина, по-малка от 0,8 mm, но с тревожни характеристики
Тази процедура включва инжектиране на проследяващо вещество в близост до мястото на тумора и идентифициране на първия лимфен възел или възли (сентинелни възли), към които има вероятност да се разпространят раковите клетки.
За определяне на клиничните стадии на заболяването се използва т.нар. TNM класификация, след като бъдат получени резултатите гореописаните диагностични стъпки.
Клиничните стадиите най-общо се определят от големината на тумора, наличието на улцерации (разязвявания), ангажирането на лимфните възли (регионални) и наличието на далечни метастази.
- Стадий 0 (melanoma in situ)
Неинвазивна меланомна лезия - Стадий I (A и B)
Първичният тумор е с дебелина до 1 мм с или без улцериции (A) или до 2 мм, но без улцерации (B) - Стадий II (A, B и C)
Меланомът е с дебелина над 2 мм с улцерации (A), от 2 до 4 мм без (A) с (B) улцерации или повече от 4 мм без (B) и с (C) улцерации, но не се е разпространил в други части на тялото - Стадий III
Меланомът се е разпространил в регионалните лимфни възли (N) - Стадий IV
Наличие на далечни метастази (метастатичен меланом)
Допълнителни изследвания за цялостна оценка 1
При някои пациенти са необходими допълнителни изследвания, за да се оцени наличието на метастази:
- Образна диагностика: компютърна томография или ПЕТ-КТ на гръдния кош, корема и таза, ядрено-магнитен резонанс на мозъка, ултразвук на лимфните възли и костна сцинтиграфия.
- За кои пациенти е подходяща тази диагностика?
- Такива изследвания обикновено не се препоръчват при асимптоматични пациенти с меланом в стадий II или по-нисък. Те обаче са показани при пациенти с признаци и симптоми на метастатично заболяване или положителни резултати от биопсия на сентинелен лимфен възел.
Референции:
1. Swetter, Susan M et al. “Guidelines of care for the management of primary cutaneous melanoma.” Journal of the American Academy of Dermatology vol. 80,1 (2019): 208-250. doi:10.1016/j.jaad.2018.08.05
2. Swetter, Susan M et al. “NCCN Guidelines® Insights: Melanoma: Cutaneous, Version 2.2021.” Journal of the National Comprehensive Cancer Network : JNCCN vol. 19,4 364-376. 1 Apr. 2021, doi:10.6004/jnccn.2021.0018