Диагноза
Как се диагностицира хепатоцелуларният карцином?
Диагностиката на ХЦК се базира на резултатите от следните прегледи и тестове:
Клиничен преглед
Ако се появят симптоми на ХЦК, лекарят може да направи общ клиничен преглед, за да палпира /напипа/ всички области на корема, които са увеличени или болезнени.
Кръвни тестове
Лекарят може да препоръча да се направи кръвен тест, за да провери как функционира черният дроб и да потърси наличието на някакви рискови фактори за ХЦК, като HBV или HCV.
Може се извърши и тест за проверка на нивото на туморен биомаркер, наречен алфа фетопротеин (AFP). Пациентите с ХЦК могат да имат повишени нива на AFP в кръвта. Важно е обаче да се разбере, че някои хора с ХЦК нямат повишени нива на AFP и че повишените нива на AFP могат да се появят и при други състояния, включително при чернодробна цироза. Поради тези причини те се използват основно за скрининг и за начални насоки, като диагнозата не може да се базира само на този кръвен тест. 1,2
В момента α-фетопротеинът (AFP) е най-често използваният биомаркер за откриване на ХЦК. Въпреки това, поради понякога незадоволителните си резултати, AFP не се препоръчва самостоятелно като допълнение към ултразвуково изследване на корема. Протеин, индуциран от отсъствие на витамин К-II (PIVKA-II) е полезен маркер за диагностициране на ХЦК. Той се измерва в кръвта чрез лесен за използване имуноанализ. Повишените нива на PIVKA-II са свързани с лоша прогноза за пациентите и съответстват на размера на тумора, диференциацията на туморните клетки и стадирането по BCLC. Освен това PIVKA-II се представя по-добре в сравнение с AFP за диагностика и прогноза на ХЦК и поради това се счита за обещаващ биомаркер за управление на ХЦК.3 Въпреки това, самостоятелно повишени нива на PIVKA-II са възможни и при наличие рак на панкреаса.4 Комбинацията от PIVKA-II и AFP като биомаркери за ХЦК значително подобрява точността при диагностициране. 3,5
Клиничен преглед и кръвен тест могат да определят дали са необходими допълнителни изследвания
Вие сте медицински специалист? Регистрирайте се и разберете повече за нашите продукти!
Образни изследвания
ХЦК е възможно да се диагностицира и само с образни изследвания, което е подходящо при високорискови пациенти, тъй като се избягват инвазивни процедури. 6
Обикновено се препоръчват компютърна томография (КТ) или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), за да се изследва черния дроб за признаци на раково заболяване, като ЯМР е по-точен метод за диагностициране на ХЦК. 7
КТ е вид рентгенова техника, която позволява на лекарите да разгледат вътрешните органи в напречни сечения. ЯМР използва магнитни полета и радиовълни, за да създаде детайлни изображения на органите в човешкото тяло. При тази техника се използва контрастен агент, който се поема от функциониращи хепатоцити и се секретира в жлъчката. КТ и ЯМР често се прилагат за диагностика на ХЦК, тъй като позволяват на лекарите да изследват кръвоносните съдове около подозрителната зона, което помага да се установи дали има наличие на злокачествено образувание или не. 6,7
На някои пациенти може да се предложи изследване с ултразвук с цел да се подпомогне диагностиката на ХЦК. Върху корема се поставя ръчен ултразвуков скенер, който произвежда звукови вълни, за да създаде картина на вътрешните органи. При ХЦК се използва контрастно-усилен ултразвук (contrast-enhanced ultrasound - CEUS). Въпреки, че не предлага толкова точност колкото КТ и ЯМР, този метод дава предимството на оценка на артериите на органа в реално време и може да бъде полезен като допълнително образно изследване. 6
Биопсия
При съмнение за ХЦК може да се наложи извършване на биопсия от черния дроб. Също така биопсия се прилага за различаване на ХЦК от други първични или вторични ракови образувания в черния дроб. Тя включва вземане на проби от чернодробна тъкан, за да се провери за наличието на ракови клетки. Но биопсия обикновено не е необходима, тъй като лекарите често могат да диагностицират ХЦК само с образни тестове.При откриването на туморна лезия, тя се изследва, за да даде информация за морфологията и вида на тумора, както и да бъде използвана за последващи молекулярни изследвания. 1,8
Ако се вземе решение за извършване на биопсия, тя може да бъде взета през кожата на корема (т.н. перкутанна биопсия) или чрез лапароскопия.
При трудност за прилагане на тъканна биопсия, като при някои пациенти с цироза, има възможността за използването на метод, наречен “течна биопсия”. При този метод се взима проби от телесни течности като кръвта, от които се установява наличие на циркулиращи туморни клетки или свободно циркулираща туморна ДНК. Това дава възможност за засичане на туморни биомаркери, които да помогнат при оценката на тумора и подбора, и специфика на лечението. 1,8,9
Референции:
1. Parra, Natalia Salinas, et al. "Advancements in the Diagnosis of Hepatocellular Carcinoma." International Journal of Translational Medicine 3.1 (2023): 51-65.
2. Galle, Peter R., et al. "Biology and Significance of Alpha-Fetoprotein in Hepatocellular Carcinoma." Liver International 39.12 (2019): 2214-29.
3. Villalba-López, Francisco, et al. "Usefulness of Pivka-Ii for Monitoring after Liver Transplantation in Patients with Hepatocellular Carcinoma." Scientific Reports 13.1 (2023): 5621.
4. Tartaglione, Sara, et al. "Pivka-Ii: A Biomarker for Diagnosing and Monitoring Patients with Pancreatic Adenocarcinoma." PLOS ONE 16.5 (2021): e0251656.
5. Ge, Chenghao, et al. "Role of Pivka-Ii in Screening for Malignancies at a Hepatobiliary and Pancreatic Disease Center: A Large-Scale Real-World Study." iLIVER 1.4 (2022): 209-16.
6. Park, J., et al. "Imaging Diagnosis of Hepatocellular Carcinoma: Future Directions with Special Emphasis on Hepatobiliary Magnetic Resonance Imaging and Contrast-Enhanced Ultrasound." Clin Mol Hepatol 28.3 (2022): 362-79.
7. Li, J., et al. "The Diagnostic Performance of Gadoxetic Acid Disodium-Enhanced Magnetic Resonance Imaging and Contrast-Enhanced Multi-Detector Computed Tomography in Detecting Hepatocellular Carcinoma: A Meta-Analysis of Eight Prospective Studies." Eur Radiol 29.12 (2019): 6519-28.
8. Di Tommaso, L., et al. "Role of Liver Biopsy in Hepatocellular Carcinoma." World J Gastroenterol 25.40 (2019): 6041-52.
9. Yang, Jin-Cui, et al. "Clinical Applications of Liquid Biopsy in Hepatocellular Carcinoma." Frontiers in Oncology 12 (2022).
10. Vogel A, Martinelli E, HCC ESMO Clinical Practice Guidelines, Annals of Oncology (2021), doi: https://doi.org/10.1016/j.annonc.2021.02.014.